Konkurences atbalsta padome | Bažas par negodīgu konkurenci Latvijas būvinstrumentu tirgū
507
post-template-default,single,single-post,postid-507,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-14,qode-theme-starflix,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Bažas par negodīgu konkurenci Latvijas būvinstrumentu tirgū

Konkurences atbalsta padome ir saņēmusi signālus, ka jau vairākus gadus Latvijā aizvien aktīvāk tiek īstenota negodīga komercprakse būvinstrumentu tirgū, kas ierobežo konkurenci un pircēja izvēles tiesības No tirgotājiem ir saņemta informācija par būvinstrumentu tirgus dalībnieku, kas ne tikai īsteno aktīvu konkurentu nomelnošanu un dezinformē par preču izvēli, bet arī piedāvā atpirkt visu konkurentu produkciju par mazumtirdzniecības cenām, tā vietā izliekot tikai un vienīgi savu piedāvājumu. Interesantākais ir tas, ka kopā ar šo tiekot uzspiesta vienošanās par to, ka tirgotājs trīs gadus savā tirdzniecības vietā nepārdos neviena cita piegādātāja produkciju. Lai veicinātu šādu situāciju, tiekot arī piešķirti īpaši bonusi – gan tirgotājam par sadarbības lēmuma ar konkrēto piegādātāju pieņemšanas ātrumu (kas nedod laiku apzināt citus piegādātājus), gan pārdevējiem – par pārdotās produkcijas apjomu.

 

Šādi panākta vienošanās par konkurentu piedāvājumu netirgošanu vairāku gadu garumā, konkrētajam piegādātājam nodrošina ievērojamu un fiksētu peļņu. Savukārt, izsniedzot atlīdzību tirgotājiem par konkurējošo uzņēmumu produkcijas nepārdošanu, jau automātiski tiek darīts viss, lai tirgotājs turpinātu neizvēlēties citu uzņēmumu piedāvāto produkciju arī nākotnē. Tādējādi pakāpeniski tiekot veidota situācija, kurā Latvijā pastāv tikai viens būvinstrumentu piegādātājs.

Tas diktē savu cenu, ierobežojot konkurenci un cenu elastību, kamēr pircējs galarezultātā ir spiests maksāt vairāk, jo vēloties panākt maksimāli lielāku peļņu, tiek tirgota nekvalitatīvāka un lētāka prece par lielāku naudu, nekā tas būtu brīvas konkurences apstākļos.